Nájsť vhodné zázemie pre sústredenie a prácu nemusí byť oriešok ani vtedy, keď bývate v malom byte. Ako vytvoriť a zútulniť pracovný kút, keď vás trápi nedostatok miesta? Prinášame 5 tipov, ktoré hravo zvládnete aj vy.

Pracujete z domova? Potom pravdepodobne premýšľate, ako si zariadiť domácu kanceláriu – alebo aspoň pokojný kútik, kde sa budete môcť venovať práci. Premýšľate správne – domáce zázemie pre home office by rozhodne malo byť viac ako pohovka v obývacej izbe. Také miesto by malo prispievať k produktivite a byť priestorom, kde sa budete cítiť inšpirovaní, motivovaní a sústredení. Ako na to?

Vaša krčná chrbtica vás potrebuje

Tak v prvom rade nie je nič príjemné na tom, hrbiť sa nad notebookom a snažiť sa zahnať myšlienky na bolesti chrbta. Rozhodne pracujte pri stole – môžete hravo použiť toaletný stolík, jedálenský stôl alebo si zaobstarať nový písací stôl. A keď nie stôl, tak napríklad policu. Je to u vás s nedostatkom miesta naozaj krízové? Práve sklápacie police či doska stola je tým pravým riešením. Čo ďalej? Aby ste sa nehrbili, rozhodne si pomôžte stojanom pod notebook. Môžete investovať do nových stojanov, ktoré ponúka trh, ale s trochou fantázie stačí vziať niekoľko kníh alebo debničku. Hotovo. Budete sa na obrazovku pozerať priamo – a váš krk vám poďakuje.

Príslušenstvo, bez ktorého sa nezaobídete

Keď už máte notebook na stojane, potom sa nezaobídete bez bezdrôtového príslušenstva k počítaču. Hodiť sa vám teda bude klávesnica a myš. Ak potrebujete tlačiť, potom iste oceníte aj skladnú multifunkčnú tlačiareň. Lenže čím viac spotrebičov, tým viac doplnkov. Myslite teda na priestor, kam uložíte napríklad papiere, náplne do tlačiarne, slúchadlá a podobne. Ako to všetko zorganizovať? Urobte si zoznam, ktorý vám pomôže pomocníkov roztriediť.

TIP: Zatiaľ čo na doplnkoch a nábytku môžete ušetriť a pomôcť si tým, čo doma nájdete, pozor na elektronických pomocníkov. Napríklad tonery do tlačiarne radšej kupujte nové a originálne – pre tlačiareň Canon kupujte farby do tlačiarní Canon, to isté platí pre značky HP a ďalšie. Predídete poškodeniu prístroja. Dajte si na to pozor obzvlášť vtedy, ak máte tlačiareň zapožičanú zo zamestnania.

Kútik, ktorý zapadne do priestoru

Takže – ste pripravení vytvoriť váš pracovný kút, nevyhnutnú elektroniku máte pripravenú. Čo ďalej? Ešte, než sa pustíte do ďalšieho zariaďovania a vymýšľania, je potrebné vybrať vhodné miesto. Toto je to, čo vás najskôr bude baviť. Možností je nespočetne napriek malému priestoru. Pokojne môžete pracovať zo spálne. Práve toaletný stolík sa dá hravo premeniť na pracovný kútik. Chcete vytvoriť multifunkčný priestor? Potom môžete stôl umiestniť miesto nočného stolíka. Využiť sa dá aj každá voľná časť steny. Chýba u vás tento priestor, nenájdete časť steny, na ktorej by mohol byť pracovný stôl? Potom namiesto k stene pritlačte stôl ku knižnici. Nikde ste miesto nenašli? Pokiaľ máte sedačku v priestore, umiestnite stôl za ňu.

Kúzlo úložného priestoru

Čím menší priestor, tým horšie je nájsť kompromis pre ukladanie a organizáciu – ale tým je to samozrejme dôležitejšie. Kam s tlačiarňou, káblami, papiermi, tonermi, písacími potrebami a slúchadlami? V malom byte môžete využiť nielen úložné kontajnery, ktoré sa dajú ľahko presúvať, ale aj police. Aj z pár kusov dreva si môžete urobiť hravý pracovný kút na stene, kam umiestnite košíky, ktoré skryjú všetky vaše potreby. Pomôcť môžu aj ekonomické a improvizované úložné boxy a krabice. Chystáte sa po konci pandémie pracovať zase v oficiálnej kancelárii? Boxy iste využijete pri upratovaní, napríklad na sezónne oblečenie.

Je čas na individuálne dekorovanie!

Konečne ste sa dočkali – kým v zamestnaní väčšinou nie je možné sa vyhrať s pracovným kútikom podľa svojej fantázie, doma môžete. Prajete si mať luxusné kreslo? Chcete mať pri ruke farebný hrejivý pléd? Obklopiť sa kvetinami? Fotografiami blízkych? Pozerať na svoj obľúbený obraz? Je to len a len na vás. Len pri dekorovaní nezabudnite, že sa musíte cítiť dobre, nie stiesnene, preto to s dizajnom príliš nepreháňajte. Doprajte si kvalitné svietidlo, zeleň, ktorá uľaví očiam, a stoličku, z ktorej vás nebude bolieť chrbát. Nakoniec si vytvoríte prostredie, v ktorom bude radosť byť… a pracovať napríklad od rána do večera.

Súvisiace príspevky