Ustálené počasie a teplé dni sa okrem dovolenky oplatí využiť aj na malé či väčšie vylepšenia bývania. Čo všetko sa dá v lete urobiť za pár dní, aby sme sa na jeseň a v zime už len tešili a užívali si?

Nový náter na steny, ale aj fasádu zlepší celkový dojem z bývania a zároveň prináša zdravotné benefity. Najmä steny postihnuté vlhkosťou alebo plesňami potrebujú nový náter ako soľ. Urobiť to v lete je ideálne, pretože rýchlo vyschne stena, náter aj maľovka. „Na sanáciu stien a fasád postihnutých vlhkosťou si vyberajte také stierky a farby, ktoré tento problém riešia. Vlhkosť zo stien pohlcujú a prepúšťajú ju ďalej von. Tým zabránite tomu, aby vám steny opäť nepekne rozkvitli,“ radí špecialista na stavebnú chémiu Ing. Branislav Augustín zo Sika.

Obnova balkóna

K úplne inému pocitu z priestoru niekedy stačí maličkosť – napríklad výmena dlažby. Zrazu vznikne čistý a akoby nový kus domova. Nech si vyberiete akúkoľvek dlažbu, vyvarujte sa jednej z najčastejších chýb. „Ľudia často zabúdajú na hydroizoláciu. Pritom stačí jediná vrstva flexibilnej hydroizolačnej membrány do mokrých miestností, do bazénov a na balkóny pod dlažbu, aby nevznikali ďalšie problémy a bazén či dlažba roky dobre slúžili,“ odporúča B. Augustín.

Svieža kuchyňa

V lete je vhodný čas aj na výmenu alebo obnovu kuchyne, lebo pokiaľ nebude hotová, môžeme sa príjemne prestravovať aj vonku. „Ak sú skrinky – korpus kuchyne – stále v dobrom stave a ste spokojní s tým, ako je kuchyňa rozvrhnutá, overte si u odborníkov v kuchynskom štúdiu, či je možné na vašej kuchyni vymeniť čelá skriniek a zásuviek a tiež pracovnú dosku a kovania. Kuchyňa bude ako nová,“ pridáva dobrú radu aj Eva Szakálová z Oresi. „Určite je rozumné vybrať si kuchynský nábytok s certifikátmi o zdravotnej neškodnosti, konštrukčnej stabilite a z udržateľných zdrojov. Tak máte istotu, že budete variť v zdravej kuchyni a zároveň šetríte životné prostredie.“

Výmena starých spotrebičov za nové je tiež dobrý letný nápad – oplatí sa nielen kvôli estetike, ale aj nižšej energetickej náročnosti nových spotrebičov.

Pohľad zhora

Pozornosť si v tomto období zaslúži aj strecha a komín. Skontrolovať ich stav je lepšie počas teplých a slnečných dní. Ak bude treba niečo opraviť, určite bude nasledovať niekoľko dní po sebe bez dažďa a búrok, aby sa spravilo, čo sa spraviť má. Pravidelné čistenie komína je navyše zákonná povinnosť. Ešte mať šťastie na voľný termín u kominára…

Domáce more

Mnohí teraz zvažujú možnosť vybudovať si bazén doma, keďže letá sú z roka na rok horúcejšie a prístup k moru pre rôzne obmedzenia komplikovanejší. „Pokiaľ máte šikovné ruky, prípadne môžete využiť pomoc kamarátov, veľkú časť prác zvládnete urobiť svojpomocne, čo významne ušetrí finančné prostriedky. Treba však použiť materiály určené výhradne na bazény, ideálne od jedného výrobcu, ktoré fungujú ako systémové riešenie – jeden materiál dopĺňa druhý. Tým sa znižuje pravdepodobnosť, že sa niečo pokazí,“ hovorí B. Augustín zo Sika.

A keď sa potom pokazí počasie, vy budete vo vynovenom dome či byte spokojne robiť plány na zimu.

Súvisiace príspevky