Je všeobecne známe, že ľudia, ktorí majú nejakú záľubu, bývajú šťastnejší a spokojnejší. Prečo? Odpoveď je jednoduchá. Keď sa venujeme niečomu zmysluplnému, vyplníme novou činnosťou voľný čas, cítime sa kompletní.

Možno ste sa práve ocitli na životnom rozcestí, možno ste si zčistajasna uvedomili, že v čase voľna nemáte čo robiť. Nevadí. Nové záľuby hľadajú ľudia po celom svete, v akomkoľvek veku. A môžete si ju nájsť aj vy.

 

Začnite v malom

Ak sa do svojho života pokúšate pridať niečo nové, potrebujete na to čas. Dobrá správa ale je, že väčšina z nás čas má, ale nevyužíva ho. Veď čo je jednoduchšie, ako sa po práci zvaliť k telke alebo tráviť čas na sociálnej sieti.

S novým koníčkom by ste ale mali začínať v malom, aby ste sa sami neodradili. Venujte sa novej veci pol hodiny denne a zistite, či vás baví. Môžete si napríklad otvoriť knihu, zájsť na bowling alebo vyskúšať niečo vyrobiť. Neinvestujte ale do zbytočností, kým si naozaj nebudete istí, že koníček je pre vás to pravé.

 

Spomeňte si, čo ste milovali ako dieťa

Ak neviete, kde začať, zamyslite sa nad tým, čo ste robili radi v detských časoch. Vtedy ste boli slobodní a divokí a nevenovali ste sa ničomu, čo ste naozaj nemilovali. Je teda celkom pravdepodobné, že niektoré z minulých činností by vás mohli baviť aj dnes.

Niektoré deti sú napríklad úžasnými zberateľmi, iné si šijú vlastné šaty pre bábiky, ďalšie trávia všetok čas vonku na korčuliach. Samozrejme, neznamená to, že sa máte ísť hrať niekam do piesku, to nie. Svoje detské záľuby ale môžete použiť ako odrazový mostík.

 

Tipy na záver

Ak holdujete umeniu a máte dostatočnú trpezlivosť, môžete sa pustiť napríklad do fotografovania. Ide o činnosť, ktorá je skvelá pre extrovertné aj introvertné typy. Môžete fotiť portréty, krajiny alebo udalosti, ako sú napríklad svadby. Na začiatok vám postačí váš smartfón. Pokiaľ sa ale vo fotografovaní nájdete, skutočné umelecké kúsky vytvoríte pomocou digitálnej zrkadlovky. K tej si zakúpte iba základné foto príslušenstvo ako napríklad objektív.

Súvisiace príspevky