Niet pochýb, že  topánky sú dôležitou výbavou turistov. Správny pár vám pomôže kĺzať po chodníku s úsmevom na tvári, zatiaľ čo nekvalitné topánky vás budú trápiť pri každom kroku. Pokiaľ ide o výber topánok mali by ste brať ohľad na pohodlie, trvanlivosť, stabilitu, váhu, teplo a odolnosť proti vode.

Druh obtiažnosti

Rovnako ako tenisky, aj turistické topánky sú vyrobené pre konkrétne typy trekingu. Ste príležitostný turista alebo trávite viac času hlboko v horách ako doma? Uvedomenie si tohto rozdielu bude neoddeliteľnou súčasťou pri určovaní toho, ktoré turistické topánky budú najlepšie vyhovovať vašim potrebám.

Typy turistických topánok

Ľahké turistické topánky sú skvelé pre začínajúcich alebo mierne pokročilých turistov. Sú vhodné pre nadšencov, ktorí chodia na jednodňové alebo dvojdňové túry s ľahkým batohom a iba základnými potrebami. Tieto topánky sú ľahké a pružné a ponúkajú ideálnu priedušnosť.

Technické turistické topánky sú určené pre skúsenejších turistov, ktorí podnikajú viacdenné turistické výlety. Títo turisti by sa mohli vydať na technický terén s ťažším alebo rámovým turistickým batohom. Tieto topánky sú mimoriadne odolné a vodotesné s podrážkami maximalizujúcimi trakciu.

Vodeodolnosť

Či už ste začínajúci alebo skúsený turista, uistite sa, že sú vaše turistické topánky vodeodolné.  Nikdy neviete, kedy budete musieť šliapať cez kalnú mláku alebo sa vám turistika premení na  dažďovú búrku. Turistické topánky, ktoré sú označené ako nepremokavé, majú takmer vždy vodoodpudivú membránu vyrobenú spoločnosťou Gore-Tex alebo inými spoločnosťami vloženou do vrstiev kože alebo syntetického materiálu. Hydroizolačnou vrstvou boli známe  kanady,  ktoré boli súčasťou výstroja pre výcvik do poľa vojakov a vojačiek z povolania a študentov vojenských škôl Československej ľudovej armády.

Druh terénu

Na ľahkých tratiach podporuje pružná obuv prirodzený pohyb vašej nohy. Ľahké topánky sa budú tiež pohodlne nosiť a znižovať únavu. Odpruženie zvyšuje pohodlie obuvi. Čím technickejší je terén, tým tvrdšia by mala byť podrážka vašej topánky, aby vám poskytla väčšiu stabilitu. Topánky vyššieho strihu chránia a podporujú vaše členky.

 

Súvisiace príspevky