K zimným radovánkam neodmysliteľne patrí horské lyžovanie, ktorému sa v súčasnej dobe venuje stále viacej ľudí všetkých vekových kategórií. K lyžovaniu sa dostávame obvykle už ako deti v rámci telesnej výchovy, ktorá ponúka minimálne dve základné výcvikové sústredenia, na ktorých sa vyučujú techniky a prehlbujú získané znalosti. Či už sa vaše dieťa chystá na lyžovačku so školou, alebo ho beriete so sebou na odpočinkový pobyt plný športu, vždy potrebuje kvalitnú výbavu, ktorá najmä v prípade, že nemá veľa skúseností s pohybom na lyžiach, môže znamenať dôležitú výhodu eliminujúci celú škálu rizík, s ktorými sa môže stretnúť. Čo všetko by ste teda vášmu dieťaťu mali zadovážiť?

Vybavenie dieťaťa na lyžovačku

Vybavenie, ktoré by ste pre vaše dieťa mali na lyžovačku zadovážiť zahrnuje nasledujúce kategórie:

Pri výbere položiek jednotlivých kategórií je nutné sa vždy zamyslieť nad tým, ako často ich dieťa bude využívať. Ak máte viac ako jedno dieťa, je vhodné do vybavenia zainvestovať, a to najmä v prípade, že sa na lyžovačku chystáte vyraziť pravidelne každý rok.

Športové vybavenie pre deti

Základným vybavením na lyžovačku sú samozrejme detské lyže, lyžiarky a palice. Zatiaľ čo lyže s viazaním môže dieťa využiť i niekoľko sezón (ak už má skúsenosti s lyžovaním a medzi sezónami veľmi nevyrastie), lyžiarky by ste mali vždy zadovážiť nové alebo využiť možnosti rastúcich lyžiarok, ktoré je možné upravovať podľa aktuálnej veľkosti nohy dieťaťa. Pre prvé lyžovanie je dobré dieťati kúpiť zjazdové lyže bez špeciálnych technológií, ideálne kratšie. Celkovo sú pre menšie deti vhodné kratšie lyže, s dlhšími sa im horšie manipuluje. Nevyhnutnou výbavou je potom detská lyžiarska prilba, ktorá je pre menšie deti povinná.

Lyžiarske oblečenie

Výuka lyžovania sa primárne zameriava na zjazdové lyžovanie, u ktorého dieťa často padá alebo sa v snehu váľa. Je preto vhodné mu zadovážiť kvalitné oblečenie s dobrou izolačnou povrchovou vrstvou, ktorá obmedzí prenikanie vlhkosti do spodného oblečenia a udrží ho v teple. Ideálne sa kombinuje detská lyžiarska bunda s lyžiarskymi nohavicami, ktoré je nutné doplniť vodnými rukavicami a nákrčníkom.

Súvisiace príspevky