Stretli ste už niekedy s pomom „Co-Parenting“ alebo „spoločné rodičovstvo“?
Ide o vzťah medzi mužom a ženou, ktorého cieľom je spoločná výchova dieťaťa bez toho, aby nadviazali romantický vzťah.
V dnešnej dobe sa stretávame s množstvom ľudí, ktorí chcú nadobudnúť kvalitné vzdelanie, dosiahnuť čo najviac úspechov vo svojom profesijnom živote, precestovať svet a ani sa nenazdáme, máme 30-40 rokov a začneme premýšľať nad rodinou.
Pokiaľ máte po svojom boku partnera, s ktorým si chcete založiť rodinu, nie je na tom nič komplikované. Avšak ženské pohlavie je obmedzené časom. Niektorým ženám sa čas kráti lenže nemajú partnera, s ktorým by si rady založili rodinu. Alebo sa nájdu aj takí, ktorí si nechcú nájsť partnera, ale chceli by sa stať rodičmi.
Preto stále viac a viac slobodných žien a mužov vyhľadáva práve tento spôsob rodičovstva.
Časopis The Guardian pred pár týždňami uverejnil článok o tomto „novodobom spôsobe výchovy detí“ kde uviedol aj rôzne príbehy takýchto rodín.
Jednou z možností kde stretnúť partnera, ktorý by mal záujem o tento typ rodičovstva, je
sieť Modamily.com, ktorá funguje podobne ako „zoznamka“ avšak s tým rozdielom, že jej zámerom je nájsť slobodným ženám a mužom partnera, ktorý zdieľa rovnaké názory, hodnoty, myšlienky, a ktorý s vami bude vychovávať dieťa bez toho, aby ste spolu nadviazali romantický vzťah.
Ľudia využívajú Modamily hlavne preto, aby naplnili svoju túžbu stať sa rodičom. Samozrejme, nič nebráni tomu, aby sa váš vzťah rozvíjal a posúval ďalej.
Ako píše Modamily na svojej stránke: „Hlavným cieľom je vytvoriť komunitu pre tých, ktorí sa chcú stať rodičmi, a ktorá bude odstraňovať stres a nátlak, ktorý sa spája s pocitom, že na to, aby sa človek stal rodičom musí si najprv nájsť manžela alebo manželku.“
Ako uviedol vo svojom článku časopis The Guardian, tím profesorky Susan Golombok, ktorá pôsobí ako riaditeľka Centra pre výskum rodiny na univerzite v Cambridge, zameral svoju pozornosť na tento nový spôsob rodičovstva, ktorého nastupujúci trend vnímajú od roku 2015 a v súčasnosti sledujú 50 takýchto rodín.
Hlavnými otázkami, ktoré skúmajú sú podľa jej slov: „Ako sa vyvíja tento vzťah medzi rodičmi, kde nie je žiadne romantické spojenie, navzájom a s dieťaťom? Je miera rozpadu vzťahu vyššia alebo nižšia?“ Prvotné zistenia ukázali, že to akým spôsobom rodičia spolu komunikujú a spolupracujú ohľadom starostlivosti o dieťa, vyzerá, že dokáže urobiť veľké rozdiely.
Dokonca profesorka dodáva, že je možné, že ak odoberieme romantický vzťah medzi rodičmi, mohlo by to vytvoriť stabilnejšie prostredie pre dieťa.
Samozrejme, každá minca má dve strany. Nie vždy to dopadne tak ako by sme si na začiatku predstavovali. V spomínanom článku na The Guardian si môžete prečítať odlišné príbehy párov, ktoré sa rozhodli pre tento typ rodičovstva.
Avšak takéto rodiny sa často stretávajú s nie veľmi príjemnými názormi.Veľká časť ľudí ešte stále považuje tradičnú rodinu za to najlepšie riešenie.
No nech už máme názor a pohľad na túto tému akýkoľvek, dôležitý je fakt, tak ako to povedala už spomínaná profesorka: „Tieto deti sú chcené.“
Autor: Barbora Labudová