Bolesťou chrbta trpí osem ľudí z desiatich a je najčastejšou príčinou pracovnej neschopnosti. U väčšiny chorých ide o mechanický problém, ktorý pomôžu liečiť rehabilitácie, injekcie, v najhoršom prípade operácie. V malom percente prípadov sa však jedná o zápalové ochorenie, tzv. Bechterevova choroba. Pacientom i lekárom trvá aj niekoľko rokov, kým ju správne diagnostikujú, a to už môže na chrbtici spôsobiť nenapraviteľné škody. Ako Bechtereva rozoznať od bežnej bolesti? A ako s ním bojovať?

 

Zoznámte sa s Bechterevom

Ruský lekár Vladimir M. Bechterev, po ktorom ochorenie nesie názov, už nám ju osobne nepredstaví, zaslúžil sa však o jej rozlíšenie a samostatnú diagnostiku.

Bechterevova choroba = chronické zápalové ochorenie kĺbov, predovšetkým v oblasti chrbticových stavcov a väzov, ktoré v konečnom štádiu vedie až k úplnému skostnateniu a stuhnutiu chrbtice

K chorobe sú náchylnejšie muži, prepuká u nich trikrát častejšie ako u žien, zvyčajne medzi 18. – 30. rokom života. Náchylnejší na chorobu sú ľudia, v ktorých krvi sa nachádza antigén nesúci označenie HLA-B27. Ďalším rizikovým faktorom je dedičnosť v kombinácii s vonkajším spúšťačom, ako napríklad bakteriálnym alebo vírusovým ochorením.

Ochorenie sa spočiatku prejavuje nenápadne, začína bolesťou bedrovej chrbtice. Bolesť je silnejšia v noci, chorý pociťuje stuhnutosť chrbtice, pomáha mu krátke rozcvičenie. Postupom času bolesť zasahuje aj ďalšie kĺby ako bedrá, ramená, kolená alebo členky. Potýkať sa ale musí aj s ďalšími nepríjemnými príznakmi:

 

Kedy sa s podozrením na Bechterevovu chorobu zveriť lekárovi?

Existuje niekoľko varovných signálov, ktoré vás môžu upozorniť na to, že bolesti chrbta len tak samé od seba nevymiznú a môže ísť o zápal.

 • symptómy sa začali prejavovať pred 35. rokom života
 • objavili sa pomaly a postupne sa zhoršili
 • pretrvávajú dlhšie ako 3 mesiace
 • od bolesti pomáha iba cvičenie

A ak si naviac kladne odpoviete na nasledujúce otázky, mali by ste sa zveriť do rúk praktického lekára, ktorý vás vyšetrí a odošle k odborníkovi, reumatológovi.

 • Trpíte rannou stuhnutosťou chrbtice trvajúcou dlhšie ako pol hodiny?
 • Zlepšujú sa problémy pri pohybe a v pokoji sa naopak zhoršujú?
 • Budíte sa v druhej polovici noci na bolesť chrbta?

Ako sa Bechterevovi brániť

Toto degeneratívne ochorenie sa bohužiaľ nedá úplne vyliečiť. Správnou liečbou však možno aspoň spomaliť a zabrániť absolútnemu stuhnutiu chrbtice.

 • Bolesť a zápalové prejavy choroby mierni užívanie liekov, k dispozícii je dnes celá rada antireumatík a analgetík.
 • Prím hrá pravidelné a intenzívne rehabilitačné cvičenie.
 • Ak nezaberá štandardná liečba, možno nasadiť biologickú liečbu, ktorá cielene ovplyvňuje imunitný systém.
 • Úspechy zaznamenala aj kryoterapia, čiže liečba chladom.
 • Skúša sa liečba tzv. rázovou vlnou, ktorá spočíva v rozrušovaní a rozpúšťaní usadenín na mäkkých tkanivách pomocou vysokotlakových impulzov.

Môžem podporiť liečbu aj sám?

Dôležité je zodpovedné dodržiavanie predpísaného cvičenia, ráno aj večer, prospešné je plávanie, prechádzky, masáže i joga. Na akútnu bolesť dobre zaberá akupunktúra.

 

Ako je to s prácou?

Pri dodržiavaní liečby a tlmení príznakov pacienta choroba z pracovného procesu nevyradí. Ideálne ale je vyhnúť sa sedavému zamestnaniu a dlhodobému jednostrannému zaťaženiu.

 

Čo nejaké špeciálne pomôcky?

Pri sedení pri stole ocenia pacienti vyššiu stoličku, na WC zasa vysoký nadstavec. Upraviť môžu tiež posteľ. S nočnou bolesťou chrbta dokáže pomôcť dostatočne tuhý kvalitný matrac a vankúš na podloženie končatín, napr. kolien v ľahu na chrbte.

Súvisiace príspevky