Helicobacter pylori je baktéria žijúca v tráviacom trakte, v ktorom spôsobuje nemalé problémy. Výrazné bolesti brucha, zvracanie, pálenie záhy či grganie sú len niektorými z príznakov helikobaktera. Ako sa v tejto situácii stravovať a ako možno stravou podporiť celkovú imunitu žalúdka?
Prečo je potrebné upraviť náš jedálniček?
Helikobakter napáda steny sliznice žalúdka a tým vytvára permanentné podráždenie žalúdka. Čím v pokročilejšom štádiu infekcia je, tým je podráždenie väčšie a bolesti výraznejšie. Príznaky helikobaktera sa však dajú jednoducho zameniť za následky nesprávneho stravovania. Preto je potrebné zo stravy vylúčiť tie potraviny, ktoré by mohli pôsobiť dráždivo na náš žalúdok.
Strava pri helikobakterovi – čo nemôžeme jesť
Zo stravy je potrebné vylúčiť sacharidy ako je biela múka, rafinovaný cukor, bielu ryžu. Preto je potrebné obmedziť sladkosti, pečivo, zákusky, komerčne spracované cereálie ale aj sladené nápoje, malinovky či limonády.
Taktiež pikantné jedlá, či pikantné ochucovadlá pôsobia na žalúdok dráždivo. Treba ich vylúčiť zo stravy a siahnuť po jemnejších jedlách. Jedlo by tiež malo mať vhodnú teplotu – príliš studené, či príliš horúce pokrmy pôsobia šokovo a celkovo tak škodia žalúdku.
Je potrebné sa vyhýbať všetkým mastným, vyprážaným či fritovaným jedlám, pretože neúmerne zaťažujú tráviaci trakt. Aj údené potraviny pôsobia dráždivo na sliznicu a navyše obsahujú karcinogénne látky.
Keďže infekcia helicobacter pylori spôsobuje aj pálenie záhy a celkové prekyslenie žalúdočného prostredia, odporúča sa vyhnúť všetkým potravinám a nápojom, ktoré spôsobujú prekyslenie organizmu. Sem patrí napríklad víno, či citrusové plody.
Taktiež káva nalačno dráždi sliznicu žalúdka, preto je potrebné sa jej pri liečbe helikobaktera vyhnúť.
Strava pri helikobakterovi – čo môžeme jesť
Vhodnou zložkou potravy je vláknina. Preto sa odporúča jesť čo najviac potravín, obsahujúcich vlákninu, ako je celozrnné pečivo, ovsené a pšeničné vločky, či strukoviny.
Pri prírodnej liečbe helikobaktera sa tiež využívajú probiotiká, ktoré podporujú zdravú mikroflóru tráviaceho traktu. Sem môžeme zahrnúť kefíry, acidofilné mlieka, či jogurty. Taktiež nepasterizované mliečne výrobky podporujú tráviace enzýmy v žalúdku.
Pre mäsožravcov sa odporúča siahnuť po bielom mäse, ktoré je pre žalúdok ľahko stráviteľné a taktiež po rybách, ktoré obsahujú prospešné omega 3 mastné kyseliny.
Zelenina je dôležitou súčasťou ideálneho jedálnička pri infekcii h. pylori. Stopková zelenina, napríklad stopkový zeler či špargľa, obsahuje prospešnú kyselinu listovú. Kvetnatá zelenina, ako napríklad brokolica, obsahuje dôležitú látku sulforapham, ktorá chráni žalúdočnú sliznicu pred nežiaducimi baktériami. No a listová zelenina, ako je špenát, kel, či rukola obsahujú zas vitamíny A, C, železo a vápnik. Práve pri infekcii helikobakterom dochádza k chudokrvnosti a železo je dôležité pre vylepšienie krvného obrazu.
Môže strava liečiť?
V tomto prípade áno, strava môže liečiť, jedná sa však o doplnkovú liečbu ku konvenčnej či alternatívnej liečbe. Zbaviť sa helikobaktera iba stravou je beh na dlhé trate, preto je potrebné využívať všetky možnosti prírodnej liečby a taktiež siahnuť po výživových doplnkoch, ktoré proces urýchlia.
Prírodné doplnky výživy – Masticha
Masticha, čiže živica z kôry stromu Pistacius lentiscus je dôležitým prvkom v boji proti helicobacter pylori. Liečivé účinky mastichy boli dokázané vo viacerých vedeckých štúdiách. Masticha je šetrná k sliznici žalúdka a lieči viaceré z následkov infekcie, ako napríklad žalúdočné vredy, či vredy dvanástnika. Chioská masticha, ktorá sa produkuje iba na gréckom ostrove Chios má preukázateľne protizápalové a antibiotické účinky a je preto odporúčanou doplnkovou liečbou infekcie helikobakterom popri vyváženej strave.