Hemoroidy a liečba Mobivenalom

jún18,2018

Hemoroidy sú nepríjemné ochorenie v chúlostivej oblasti. Štatistiky hovoria, že aspoň raz za život sa objavia u 3 zo 4 ľudí (zdroj). Vyskytujú sa skôr u ľudí nad 50 rokov, no mladých ľudí, ktorí už mali hemoroid, pribúda. Pacienti o tomto probléme neradi rozprávajú a ich výskyt je nepríjemný aj kvôli bolestivosti pri vyprázdňovaní. V dnešnom článku si napíšeme viac o hemoroidoch a povieme vám, ako si s ním čo najefektívnejšie poradiť.

Čo sú to hemoroidy?

Hemoridy sú opuchnuté, vyduté, zapálené a boľavé žily v oblasti análneho otvoru. Tlakom pri stolici zvyknú puchnúť. Sú najčastejším dôvodom krvácania z konečníka. Hemoroidy zvyčajne nie sú závažný stav a dobre odpovedajú na voľnopredajné výživové doplnky.

Poznáme dva druhy hemoroidov: vnútorné a vonkajšie.

Vnútorné hemoroidy sa nachádzajú hlbšie v oblasti konečníka, takže ich nedokážete vidieť ani nahmatať. A keďže sa v tejto oblasti nachádza pomerne málo nervových zakončení, zvyčajne nie sú bolestivé. Prezradiť ich môže krvácanie z konečníka, ktoré je často jediným symptómom vnútorných hemoroidov.

Vonkajšie hemoroidy sa nachádzajú pod citlivou kožou v oblasti konečníka. Sú bolestivejšie a často krvácajú.

Vznik hemoroidov

Významný faktor, ktorý sa podieľa na vzniku hemoroidov je genetika. Ak teda trpeli na hemoroidy vaši rodičia alebo starí rodičia, asi vás neprekvapí, že ste náchylnejší aj vy.

Hemoroidy sa často vyskytujú aj u tehotných žien. V tehotenstve ženský organizmus podstupuje viacerými fyzickými, hormonálnymi a emočnými zmenami. Prírastok na váhe zaťažuje niektoré časti tela viac, preto sa u niektorých žien vyvinie tehotenský hemoroid. Na predchádzanie hemoroidov v tehotenstve je výborná vláknina, ktorá zmäkčuje stolicu a tým znižuje riziko ich vzniku. Viac o strave v tehotenstve si môžete prečítať v tomto článku.

Medzi ďalšie rizikové faktory pre vznik hemoroidov patria:

  • Nadváha
  • Nadmerné sedenie alebo státie
  • Dlhodobá hnačka alebo zápcha

Príznaky hemoroidov

Ako spoznáte hemoroidy? Ako sme spomínali vyššie, niektoré nespoznáte podľa klasických príznakov. Medzi najčastejšie symptómy patria:

  • Krvácanie počas stolice – krv si všimnete buď na toaletnom papieri alebo sa nachádza priamo v stolici.
  • Bolesti pri vyprázdňovaní
  • Svrbenie a opuch v oblasti konečníka
  • Hrčka o veľkosti hrozienka v oblasti konečníka, ktorá je citlivá na dotyk alebo bolestivá – odborne sa tento útvar nazýva trombotický hemoroid

Liečba Hemoroidov

Hemoroidy sa zvyknú vracať v určitých cykloch a pri správnej liečbe sa rýchlo liečia.

Základná liečba spočíva v lokálnych mastiach a krémoch, napríklad Faktu alebo Hemostop. Tie pomôžu zmierniť bolestivosť, predchádzajú vznikom zápalom a pôsobia antibakteriálne.

Výborný je aj výživový doplnok Mobivenal. Obsahuje dve účinné látky, diosmín a hesperidín. Detailnejšie si o nich môžete prečítať v recenzii Mobivenal. Mobivenal je lacnejší variant lieku Detralex, ktorý ma veľmi podobné zloženie. Okrem toho Mobivenal kúpite v lekárni aj bez predpisu. Mobivenal nie je vhodný pre deti do 18 rokov, pre tehotné a dojčiace ženy.

Z byliniek je vhodná dubová kôra, konkrétne sedacie kúpele. Pôsobí adstringente a antibakteriálne. V sedacom kúpeli seďte po dobu 15 minút, opakujte ho aj 3 krát denne. Ideálne je aplikovať ho po stolici.

Komplikácie hemoroidov

Dochádza k nim veľmi zriedkavo a zväčša iba pri silných formách, prípadne neliečených hemoroidoch. Objaviť sa môže anémia (chudokrvnosť) alebo strangulovaný hemoroid. Pri strangulácii dochádza k zastaveniu prúdenia krvi do hemoroidu. Jedná sa o veľmi bolestivý stav, ktorý môže vyústiť do gangrény.

Prevencia vzniku hemoroidov

Veľký dôraz musíte dať na vašu stravu. Jedzte dostatočné množstvo vlákniny, ktorá sa nachádza v potravinách ako strukoviny, nelúpaná ryža, ovsené vločky, celozrnné pečivo, orechy a rôzne semienka.

Druhou významná súčasť stravy pri hemoroidoch je rutín. Vo veľkom množstve sa nachádza v pohánke, paprike, hrozne a grepoch.

Okrem stravy si dávajte pozor aj na pitný režim. Pri tvrdšej stolici alebo zápche je na konečník vyvíjaný vyšší tlak a tým sa zvyšuje aj riziko vzniku hemoroidov. Výbornou voľbou je napríklad pohánkový čaj (bohatý na rutín) alebo čaj z medovky a mäty, ktoré majú spazmolytický (protikŕčový účinok). Ak vás táto téma zaujíma viac, prečítajte si článok o liečbe bylinkami.

A aké sú ďalšie tipy ako predchádzať hemoroidom?

Držte sa týchto rád:

  • Vyhýbajte sa dlhému sedeniu a státiu.
  • Nepite nadbytočné množstvo alkoholu.
  • Ak máte sedavé zamestnanie, veľa sa po práci hýbte.
  • Na toaletu choďte hneď ako cítite potrebu.
  • Na záchode sa nezdržiavajte dlho, lebo tým zvyšujete tlak na konečník.

Keď domáca liečba nestačí

Väčšina hemoroidov nevyžaduje návštevu lekára. Ak však váš hemoroid nezaberá na liečbu voľnopredajnými prípravkami, prípadne liečba trvá veľmi dlho, navštívte lekára.

Je dôležité si uvedomiť, že nie každé krvácanie z konečníka musí byť spôsobené hemoroidmi. Preto ak máte nad 40 rokov a okrem krvácania pozorujete aj iné zmeny v konzistencii alebo frekvencii stolice, prípadne máte iné tráviace ťažkosti, cítite sa slabí alebo unavení, mohlo by sa jednať o iné, závažnejšie ochorenie. Dôkladné vyšetrenie je preto na mieste a s objednaním sa k lekárovi nečakajte.

V prípade silného krvácania, závratov a slabosti vyhľadajte lekársku pomoc okamžite. Mohlo by sa jednať napríklad o prasknutý žalúdočný vred a hrozí riziko vykrvácania.

Pár zaujímavostí na koniec

  • Už okolo roku 2200 pred n.l. v Chamurapiho Mezopotámii vyhlásili veľkú odmenu pre toho, kto vynájde liečbu na hemoroidy.
  • Liečba hemoroidov bola prvýkrát popísaná okolo roku 1500 pred n.l. v Ebersových papyrusoch.
  • Slovo hemoroid pochádza z gréčtiny a znamená tok, výtok.
  • Hippokrates používal slovo hemoroid na krvácanie z análneho otvoru.
  • Prvé operácie hemoroidov sa uskutočňovali už v stredoveku. Ich kvalitu a bezpečnosť si radšej nechceme ani predstaviť.
  • Hemoroidy boli natoľko rozšírené, že sa im dostalo aj vlastného patróna – je ním Sv. Fiakrus, írsky kňaz.
  • Hemoroidmi trpel aj slávny Napolen Bonaparte. Povráva sa, že jeho bolesti spôsobené hemoroidmi mali podiel na prehratej bitke vo Waterloo.

Záver

Pri správnej a skoro zvolenej liečbe, napríklad voľnopredajným Mobivenalom budú vaše hemoroidy rýchlo vyliečené a dôjde k potlačeniu ich príznakov. S liečbou nečakajte, pretože by sa ich stav mohol časom zhoršovať. Prevencia hemoroidov je veľmi potrebná, preto sa držte našich odporúčaní a užívajte si zdravie bez tohto nepríjemného ochorenia.

https://www.webmd.com/digestive-disorders/understanding-hemorrhoids-basics#1

https://zdravovek.eu/hemoroidy/

https://zdravi.euro.cz/clanek/postgradualni-medicina/hemoroidy-137209

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hemorrhoids/symptoms-causes/syc-20360268

Súvisiace príspevky