Väčšina mužov má z času na čas problémy s erekciou. Problémy erekcie sa tiež nazývajú erektilná dysfunkcia (ED) alebo impotencia. Nastáva  vtedy, keď je ťažké dosiahnuť alebo udržať erekciu, ktorá je dostatočne pevná na pohlavný styk. Väčšina mužov má problémy s erekciou každú chvíľu. Je to vcelku normálne. Tieto problémy sa môžu vyskytnúť v každom veku. Sú však častejšie u starších mužov, ktorí často majú iné zdravotné problémy. Po veku 50 rokov pomaly klesá hladina testosterónu u mužov a ED sa stáva bežnejšou.

ED je zvyčajne spôsobená nízkym prietokom krvi do penisu alebo problémom s nervami, ktoré kontrolujú erekciu. Je to výsledok iných stavov, ako je stvrdnutie artérií, vysoký krvný tlak a vysoký cholesterol alebo diabetes. Tieto stavy zužujú krvné cievy a znižujú prietok krvi do penisu alebo poškodzujú erektilné nervy.

 

Aké sú príznaky?

Jediným z príznakov problému erekcie je neschopnosť mať a udržať erekciu, ktorá je dostatočne pevná na to, aby ste mohli mať sex. Ale aj pri probléme s erekciou môže mať človek stále sexuálnu túžbu a byť schopný mať orgazmus a ejakulovať.

 

Ako sa diagnostikujú problémy s erekciou?

Váš lekár môže zistiť, či máte problém s erekciou, a to tak, že sa spýta na vaše zdravie a spraví vám fyzickú skúšku. Váš lekár bude chcieť vedieť, ako často sa problém vyskytuje. Skúška, laboratórne testy a niekedy aj testy duševného zdravia môžu pomôcť zistiť príčinu problému. Nie vždy erektilnú  dysfunkciu spôsobuje len fyzický problém. Častokrát ide o psychický problém alebo určitý blok.  Stres a napätie môžu erektilnú dysfunkciu tiež spôsobovať.

 

Predčasná ejakulácia

Ďalší problém, ktorý robí nejednému mužovi vrásky na čele je predčasná ejakulácia. Nastáva vtedy, keď muž ejakuluje skôr počas pohlavného styku, ako by chcel on alebo jeho partner. Predčasná ejakulácia je bežná sexuálna sťažnosť. Odhady sa líšia, ale až 1 z 3 mužov tvrdí, že tento problém občas zažíva.

Porozprávajte sa so svojím lekárom, ak ejakulujete skôr, ako si želáte počas väčšiny sexuálnych stykov. Je bežné, že muži sa cítia trápne, keď diskutujú o problémoch týkajúcich sa sexuálneho zdravia, ale rozhovor s lekárom vám môže pomôcť. Správne nastavená liečba, zníženie stresu a zdravá životospráva vám môže pomôcť tento problém vyriešiť. Nezabúdajte, že predčasná ejakulácia je bežným a liečiteľným problémom.

Súvisiace príspevky