Nadmerná tvorba pigmentu v koži sa prejavuje typickými hnedastými fliačikmi či škvrnami na rukách, krku, ale aj tvári či dekolte. Sú pigmentové škvrny nebezpečné? Čo je príčinou ich vzniku a ako ich odstrániť?
Ako vzniká hyperpigmentácia?
Nadmerná pigmentácia vzniká pri narušení prirodzeného procesu tvorby melanínu. Tvorbu tohto kožného farbiva stimuluje slnečné žiarenie, pričom melanín predstavuje spôsob, ako sa ľudské telo chráni pred nebezpečným UVA a UVB žiarením. Ak je slnečného žiarenia nadmerné množstvo, tvorba melanínu sa môže narušiť, výsledkom čoho je práve vznik pigmentových škvŕn.
Majú pigmentové škvrny skôr muži alebo ženy?
Pigmentové škvrny sa môžu vyvinúť u každého človeka bez rozdielu pohlaví. No napríklad melazma, typický druh pigmentových škvŕn, postihuje výrazne viac ženskú časť populácie. Tento druh hyperpigmentácie sa totiž vyskytuje prevažne behom tehotenstva. Predpokladá sa, že na vzniku melazmy sa podieľajú hormóny estrogén a progesterón v súvislosti s vystavovaním sa slnečnému žiareniu. Melazmu môžete poznať aj pod názvom tehotenská maska – výrazne sa totiž prejavuje na tvári.
Súvisí vek s výskytom pigmentových škvŕn?
Vek je popri slnečnom žiarením ďalší dôležitým faktorom pri vzniku hyperpigmentácie. Áno, pigmentové škvrny majú tendenciu vyskytovať sa u starších ľudí. U mnohých sa prvé slnečné škvrny objavujú už okolo 40-teho roku života. Čím je pokožka staršia, tým horšie dokáže regenerovať a obnovovať svoje bunky; vrátane melanocytov, zodpovedných za tvorbu melanínu. Navyše, melanocyty sa postupom času začínajú zhlukovať do nepravidelných útvarov, čo sa navonok prejavuje práve tvorbou pigmentových škvŕn.
Čo pomáha proti vzniku pigmentových škvŕn?
Jedno z najúčinnejších preventívnych opatrení spočíva vo vyhýbaní sa intenzívnemu slnečnému žiareniu. Jednoducho, riziko vzniku pigmentových škvŕn môžete znížiť tým, že sa budete menej vystavovať slnečným lúčom. Keď sa dostanete na slniečko, mali by ste použiť kvalitný opaľovací prípravok so širokospektrálnou účinnosťou a ochranným faktorom 30 a viac.
Ako sa zbaviť pigmentových škvŕn?
Ak už pigmentové škvrny máte, pamätajte na to, že nadmerné vystavovanie sa slnečnému žiareniu môže váš stav ešte zhoršiť. Použite preto overený krém na pigmentové škvrny, ktorý pomôže pri regenerácii pokožky a odstraňovaní stareckých škvŕn. Na podporu tvorby kožných buniek a odstraňovanie buniek starých, odumretých, sa využíva aj chemický peeling a cielenejšia laserová terapia. Keďže však tieto metódy môžu pokožke viac ublížiť ako pomôcť, poraďte sa o nich s vašim lekárom.
Sú pigmentové škvrny nebezpečné?
Pigmentové škvrny ako také nie sú nebezpečné, no môžu byť znamením, že sa vo vašom tele deje niečo nezdravé. Hyperpigmentácia sa totiž objavuje ako jeden z príznakov autoimunitných, metabolických a gastrointestinálnych ochorení. Zmeny farby pokožky vyvolávajú aj niektoré lieky či chemoterapeutická liečba.