Snubné prstene a obrúčky sa v histórii nosili na rôznych prstoch, na ľavej aj pravej ruke. Účelom zásnubných prsteňov a svadobných obrúčok je vyjadriť nekonečnú lásku, nekonečné šťastie, večné spojenie a večné spolužitie.

Tradícia nosenia prsteňa na prstenníku ľavej ruky pochádza zo starovekého Ríma. Rimania verili, že žila zo štvrtého prsta na ľavej ruke zvaná vena amoris – žila lásky vedie priamo do srdca. Vedci neskôr túto teóriu vyvrátili, avšak tradícia nosenia obrúčky na prstenníku ľavej ruky ako symbol lásky manželov pretrvala dodnes. Táto tradícia siaha do dávnych dôb a pre ľudí dnešnej doby sú nielen vďaka romantickým filmom, symbolom lásky a oddanosti, ktoré k svadobnému obradu a zväzku patria.

 

Rozdiel medzi zásnubným prsteňom a svadobnou obrúčkou

Nie je ale prsteň ako prsteň. Je rozdiel medzi zásnubným prsteňom a svadobnou obrúčkou. Zásnubný prsteň väčšinou vyberá muž sám tak, aby prekvapil svoju priateľku keď ju požiada o ruku. Často býva vyrobený z bieleho zlata s očkom na drahý kameň. Keď pri požiadaní o ruku dievča súhlasí, nápadník jej ho navlečie na prstenník ľavej ruky a ten potom nevesta nosí až do dňa svadby, potom ho vymení za obrúčku. Po svadbe ich môže nosiť oba na jednom prste.

 

Obrúčky

Na druhej strane obrúčku už vyberá budúci manželský pár spolu. Tie bývajú vyrobené zo zlata, v jednoduchom až možno minimalistickom dizajne. Nosia sa od momentu keď si ich novomanželia navzájom navlečú prst. Tie potom znamenajú puto, ktoré je silnejšie ako zásnubný prsteň, ktorý je v podstate len prísľub ženy mužovi.

 

Materiál

Najčastejšie môžeme vidieť svadobné obrúčky z bieleho zlata, ale používa sa tiež striebro alebo chirurgická oceľ, prípadne kombinácia rôznych kovov. Tento prsteň môže byť ozdobený kamienkami. Výber je široký – môžete si vybrať od zirkónov až po diamanty. Na vnútornej strane sa niekedy vyrýva krátky text. Citát, dátum svadby alebo mená novomanželov. Obrúčky sa dajú vyrobiť tiež z viacerých materiálov. Môže to byť napríklad zlato, chirurgická oceľ ale objavuje sa dokonca aj titán.

Správna veľkosť

Pri výbere snubného prsteňa je potrebné dať pozor na jeho správnu veľkosť. Tú pomôžu určiť v zlatníctve pomocou meracích krúžkov. Doma možno určiť veľkosť pomocou špagátu, ktorý omotáme okolo prsta a následne zmeriame jeho dĺžku, alebo pomocou papierových prúžkov s predtlačenými hodnotami.

Súvisiace príspevky