Počas horúcich letných dní radi trávime čas opaľovaním či rôznymi vodnými športmi, pri ktorých sa nielen osviežime, ale aj zabavíme. Lenže chlór, slaná voda a slnko neprospievajú našej pokožke a vlasom, na ktorých môžu napáchať poriadne škody. Ak sa pýtate, ako ich zmierniť a vrátiť svojmu vzhľadu opäť ten správny šmrnc, určite ste ešte nepočuli o kmeňových bunkách!
Počas jesene je dobré, najmä v prípade, že sme starostlivosť o seba v lete „flákali“, venovať svojmu telu zvýšenú pozornosť. Na čo je potrebné sa zamerať?
Načo hádzať hrach na stenu, keď si ho môžeme dať na vlasy?!
Ach, to leto bolo ale krásne, ibaže, ktovie, či si to povedia aj naše vlasy… Slaná morská voda a ani to slnko im veľmi neprospeli. Preto bývajú po lete suché, lámavé a občas môžu vyzerať ako slama (nočná mora snáď každej ženy), nehovoriac o tom, že s nástupom jesene sa k tomu pridruží aj vypadávanie, ktoré je teraz ešte intenzívnejšie. Veď to asi, milé dámy, dobre poznáte.
Každému z nás príroda nadelila určitý počet vlasov, niekomu dopriala viac, niekomu zas menej, tak to už raz chodí. Vedeli ste však, že ľudia s blond farbou majú 120- až 130-tisíc vlasov, tmavovlasí okolo 100-tisíc a ryšaví ešte o 20-tisíc menej? Ich počet je daný geneticky, no ak začnú na jeseň padať viac, netreba podliehať panike. Tak ako v prírode opadávajú listy zo stromov, ľuďom viac padajú vlasy, čo je spôsobené nielen chladnejším vzduchom, ale aj zmenou jedálnička, z ktorého postupne ubúda čerstvé a lokálne ovocie. V prípade nadmerného vypadávania je však dobré dopriať vlasom správnu starostlivosť, aby sa obnovila ich rovnováha. Vhodným spôsobom, ako to docieliť, je napríklad aktivácia kmeňových buniek vo vlasových folikuloch.
„V dermatológii sa kmeňové bunky využívajú najmä vo forme mezoterapie, teda ich aplikácie priamo do vlasovej pokožky. Slúžia nielen proti vypadávaniu vlasov, ale aj na obnovu ich rastu a zlepšenie stavu pokožky,“ hovorí MUDr. Tatiana Hudáková, dermatovenerologička.
Nie vždy je nutné navštíviť rovno lekára. Na trhu sú už dostupné séra, ktoré dokážu kmeňové bunky aktivovať. Ich obsah tvorí výťažok z geneticky neupraveného hrachu, z Cressatine a tiež aktívny roztok hodvábnych aminokyselín (Crosilk) – tie nájdete napríklad vo vlasovom sére Hairize. „Výrobky, ktoré aktivujú kmeňové bunky vo folikuloch, pomáhajú predlžovať fázu rastu vlasov, upravujú ich životný cyklus a zabraňujú nadmernému vypadávania u žien i mužov,“ vysvetľuje majiteľka kozmetickej a farmaceutickej spoločnosti Pharma MKL Katarína Demetriou.
Mladistvý výzor je snom každej z nás
Ak počas leta podceníme starostlivosť o svoju pleť, je možné, že sa nevyhneme začervenaniu a podráždeniu pokožky alebo dokonca jej spáleniu. Výrobky s ochranným faktorom by sme mali používať na dennej báze. Povinnou výbavou sú aj slnečné okuliare, ktoré zmierňujú žmúrenie a chránia nielen náš zrak, ale aj jemnú pokožku okolo očí. Ak sme sa dostatočne nechránili, stáva sa, že po lete v zrkadle objavíme nechcené vrásky navyše či pigmentové škvrny, no v extrémnych prípadoch, kedy dôjde k poškodeniu pokožky, môže zostať dokonca zjazvenie. „Výsledkom dlhodobého pôsobenia slnečného žiarenia je vysušená pleť, môžu sa objaviť pehy či pigmentové škvrny alebo vzniknúť takzvaná malorka akné – zvyčajne kombináciou nevhodného opaľovacieho krému s mastnou pleťou. Môžete si nájsť nové znamienka, prípadne sa tie pôvodné môžu zmeniť,“ ozrejmuje MUDr. Hudáková a dodáva, „suchú pleť vieme jednoducho hydratovať. Niekomu stačí hydratačné sérum, krém, kozmetické ošetrenie, prípadne aplikácia mezoterapie. Odstraňovanie pigmentových škvŕn je dlhodobou záležitosťou. Efektívnym ošetrením je chemický píling, fotorejuvenizácia či frakčný laser.“
Telo ako chrám
Obdobie oddychu, dovoleniek a prázdnin so sebou prináša aj rôzne úskalia ohľadom stravy: zmrzliny, sladké nápoje, drinky či nezdravé jedlá z bufetov môžu mať za následok nielen priberanie na váhe, ale sú aj záťažou pre organizmus. Jeseň je preto vhodným obdobím na detoxikáciu po tomto „záťahu“. Možno si hovoríte, že to predsa nie je potrebné, lebo telo má schopnosť vlastnej detoxikácie. Lenže znečistené životné prostredie a nesprávna životospráva na ňu majú značne negatívny vplyv. Aj preto treba organizmu trošku pomôcť. Vhodné na to sú rôzne druhy bylín, okrem iného aj výťažok z rastliny Manayupa, ktorá dokáže prečistiť krv, pomáha pri spaľovaní tukov a zároveň má protizápalové účinky. Veľkým pomocníkom v tomto smere je aj vitamín B6, ktorý zasa pomáha pri tvorbe serotonínu, noradrenalínu a dopamínu. „Prírodné produkty na detox tela pomáhajú posilniť imunitu, znížiť únavu, stres a podráždenie a podporiť regeneráciu buniek,“ konštatuje na základe dlhoročných skúseností Katarína Demetriou z Pharma MKL. Detoxikácia je dôležitá aj na prečistenie obličiek, čriev a krvi, vďaka čomu prináša pocit zdravia a vitality. Okrem samotného detoxu je pre rovnováhu tela dôležitý dostatok spánku, správny a vyvážený jedálniček s dostatkom ovocia a zeleniny, ako aj pravidelný pohyb. Nie nadarmo sa predsa hovorí, že v zdravom tele je zdravý duch.