Účinná dezinfekcia? Existuje aj prírodné riešenie!

jan19,2021 #dezinfekcia

Účinná dezinfekcia je v týchto dňoch na nezaplatenie. Bez nej sa doslova nikam nedostaneme. Okrem vírusov a baktérií však v značnej miere ničí aj pokožku rúk. Našťastie existujú šetrné alternatívy, ktoré sú vhodné aj pre najmenších.

To, že sú všade okolo nás rôzne mikroorganizmy, je prirodzené. Mnohé z nich sú dokonca zdraviu prospešné a tie zo skupiny hrozieb za normálnych okolností pomáhajú zvyšovať obranyschopnosť organizmu, lebo ten sa ich učí rozoznávať a poradiť si s nimi. Teraz však okolnosti normálne nie sú, vírus SARS-CoV2 je hrozba, pre ktorú si neustále dezinfikujeme ruky.

Ako však dezinfekcia funguje?

Princíp fungovania dezinfekcie na báze alkoholu je rovnaký ako u mydla. Obsahuje molekuly, ktoré majú, laicky povedané, na jednej strane zakončenie priťahujúce vodu a na druhej strane tuky. Obal koronavírusu tvorí tuk. Tá časť molekuly dezinfekcie, ktorá priťahuje tuky, sa ľahko prebúra dovnútra vírusu a tam jej opačný koniec naruší jednotlivé časti, čím vírus zlikviduje.

Vydezinfikovaním vznikne na rukách na niekoľko minút prostredie nevhodné pre vírusy, no potom sa na nich začnú opäť usádzať, takže ich treba znova umyť mydlom alebo použiť dezinfekčný prostriedok.

Druhá strana mince

Mydlo aj dezinfekcia však okrem mikroorganizmov odstraňujú aj prirodzený jemný ochranný tukový film rúk. Pokožka sa vysušuje, môžu sa tvoriť zádery, šupinky, drobné ranky, jednoducho miesta, ktoré uľahčujú prestup choroboplodných zárodkov do organizmu.

„Mimoriadne citlivá na dezinfekciu je pokožka detských rúk, pretože sa líši od pokožky dospelých,“ upozorňuje Lenka Špaldová z Ťuli A Ťuli, ktorá sa venuje výrobe prírodnej kozmetiky. Jej vrchná vrstva (epidermis) je tenšia, jemnejšia a citlivejšie reaguje na vonkajšie vplyvy. Aj potné a mazové žľazy sú menej aktívne, preto je menej aj emulzie, ktorá cez ne preniká z tela von a ktorá vytvára na rukách ochranný, mierne kyslý plášť. Preto detské ruky reagujú na dezinfekciu oveľa senzitívnejšie a ich pokožka býva podráždenejšia a vysušenejšia než koža dospelého človeka.

Prírodné riešenie

Riešením môže byť používanie prírodných dezinfekčných gélov, ktoré okrem ničenia baktérií dokážu pokožku aj ochrániť. Niektorí flexibilní výrobcovia sa prispôsobili súčasnej situácii a takéto gély ponúkajú. „Vyvinuli sme nový prírodný dezinfekčný gél na ruky bez alkoholu, sulfátov, parabénov a silikónov. Okrem aloe vera, jojobového oleja a glycerínu, ktoré sú v bio kvalite, obsahuje aj stopercentné esenciálne oleje škorice, čajového stromu, eukalyptus, citrónovú trávu a céder himalájsky. Tieto esenciálne oleje majú najsilnejšie antibakteriálne, antiseptické a antivírusové vlastnosti. Mnohé vedecké štúdie potvrdili, že dokážu zlikvidovať až 99 % vírusov a baktérií. Obsah gélu však zároveň hydratuje a zjemňuje pokožku rúk, nehovoriac o tom, že ju krásne prevonia a je vhodný aj pre vegánov,“ hovorí Lenka Špaldová z Ťuli A Ťuli.

Aj dezinfekcie obsahujúce alkohol môžu byť obohatené o prírodné zložky v podobe esenciálnych olejov, ktoré zničia nebezpečné mikroorganizmy, a o glycerín, ktorý hydratuje pokožku.

 

Praktické rady

V období, keď často používame dezinfekciu rúk, či už na báze alkoholu, alebo bezalkoholového gélu, je vhodné pokožku rúk ošetrovať kvalitnými prírodnými krémami s obsahom mandľového masla, ktoré má preukázateľné regeneračné schopnosti.

Medzi dobré rady patrí aj nakupovanie dezinfekcie plnenej do sklenených nádob. Jednak tým chránime už aj tak dosť zaťažené životné prostredie a zároveň máme istotu, že dezinfekcia v skle je vysokej kvality. Výrobca, ktorý dbá na eko a bio zloženie svojich výrobkov, si zaručene potrpí aj na kvalitné balenie.

Súvisiace príspevky