Ste to, čo jete, a to platí rovnako aj pre naše mačky. Krmivo pre mačky je skutočne jedným z najdôležitejších nákladov pri chove mačiek, okrem veterinárnej starostlivosti. Je tiež dôležité poznamenať, že správna strava môže odstrániť alebo oddialiť veterinárne náklady na niektoré vážne zdravotné ťažkosti našich miláčikov.

V tomto článku sa vám budeme snažiť pomôcť naučiť sa niečo o vhodnom pokrme pre mačky.

Základné výživové potreby mačiek

  • Proteín z mäsa, rýb alebo hydiny
  • Taurín, esenciálna aminokyselina
  • Niektoré ďalšie vitamíny, minerály, enzýmy a mastné kyseliny
  • Voda

Mačky nepotrebujú sacharidy, aj keď konzervované a sušené krmivo  pre mačky používa kukuricu, pšenicu a ryžu. Ďalšie zložky, ako sú dochucovadlá a farbivá, pridávajú výrobcovia mačiek pre uspokojenie estetických potrieb spotrebiteľa. Kúpiť granule pre mačky preto nie je vždy jednoduché a je potrebné si čítať zloženie.

Konzervy alebo granule?

Mnohí odborníci na výživu súhlasia, že mačky by mali dostať rôzne jedlá, sušené aj konzervované, a to z niekoľkých dôvodov:

Výhoda suchého jedla spočíva v tom, že dobre funguje ako “voľné kŕmenie”.

Konzervované potraviny obsahujú vodu a mnohé mačky pravidelne nepijú vodu.

Je potrebné, aby ste zaistili, že vaša mačka dostane správne množstvo živín.

Nezabúdajte na to, že sterilizované mačky potrebujú špeciálne granule pre sterilizované mačky. Krmivo je vytvorené tak,   aby sa znížilo riziko obezity a ochorení močových ciest – dvoch najbežnejších problémov, ktoré sa objavujú u sterilizovaných mačiek

Takže, čo je zdravé pre moju mačku?

Aby sme pochopili, čo potrebujú naše mačky jesť, je dôležité si uvedomiť, že sú to mäsožravce. Aj keď sa vám možno nezdá, že to prítulné klbko kožušiny na vašich kolenách nevyzerá ako mäsožravec, naše domáce mačky sú predátory.  Je pre nich teda vhodné jedlo, ktoré najlepšie napodobňuje prírodnú korisť mačiek; minimálne spracované jedlo, ktoré už obsahuje vodu, ktorú vaša mačka potrebuje. Toto jedlo je vyrobené z vhodných zložiek správnej zmesi bielkovín, tukov a uhľohydrátov. To je pre Vašu mačku najzdravšie.

Súvisiace príspevky