Vplyv Instagramu na našu psychiku

apr12,2021 #facebook #instagram #twitter

Skoro každé z dievčat používa sociálnu sieť Instagram. Prvé minúty po prebudení často venujeme práve tej farebnej aplikácii v našich telefónoch. Otvoríme aplikáciu a hneď našu pozornosť pripútajú fotky, ktoré vo viacerých prípadoch vyvolávajú pocit vlastnej menejcennosti. Vznikajú otravné myšlienky. Prečo som taká škaredá? Musím schudnúť aspoň dva kilogramy. Nie som taká úspešná ako oni, a preto musím začať cvičiť a jesť len avokádo. Tieto myšlienky podporujú naše už prítomné komplexy a vytvárajú nové.

Nesmieme zabudnúť na to, že skoro každého z nás ovplyvňuje spoločnosť. Na sociálnych sieťach chceme ukázať tú najlepšiu stránku nášho života. Veľa dievčat žije len Instagramom a svojimi retušovanými fotkami. V skutočnosti  sú to obyčajní ľudia, ktorí majú svoje problémy, obavy a bojujú sami so sebou každý deň.

Zdroj: https://seenconnects.com/insights/no-likes-instagram-fraudulent-activity/

The Guardian zverejnili jeden prípad, ktorý naznačuje, že ľudia sú vedomí toho, čo všetko prináša Instagram do nášho života. Fashion blogerka Scarlett Dickson každý jeden deň zverejňuje fotku svojho rozprávkového rána. Blogerka sedí na posteli v ružovej pyžame, obklopená ružovými balónmi a čakajú na ňu palacinky s ružovými jahodami. Publikácia nazbierala okolo 6 tisíc srdiečok. Z druhej strany obrazovky, pravdepodobne, jej sledovateľ Nathan sa rozhodol vyjadriť svoj postoj k podobným fotkám. Prostredníctvom sociálnej sieti Twitter Nathan napísal:

„ Instagram – absurdná fabrika klamstiev, ktorá nás núti sa cítiť menejcennými.“

Príspevok získal oveľa viac lajkov v porovnaní s publikáciou Scarlett. Obrovské množstvo ľudí podporilo Nathana svojimi komentármi. Odborníci tvrdia, že Facebook ukazuje, aké množstvo ľudí sú nudní, Twitter robí ilúziu, že všetci sú sarkastickí a máju ironický pohľad na skutočnosť. Instagram v prvom rade zdôrazňuje, že väčšina má ideálny život, okrem vás.

Taktiež často veľa používateľov sociálnej sieti Instagram prostredníctvom takzvaných storiek (fotky, alebo krátke videá, ktoré sú často doplnené nejakým textom) chcú pripútať pozornosť konkrétnych osôb. Jednoduchý príklad, existoval šťastný (možno aj nie) pár zaľúbených ľudských bytostí, čierna mačka prešla medzi nimi a vzťah sa skončil. Stáva sa? Stáva sa. Dosť často nejaká podobná situácia aktivuje „instagramový život“ len s cieľom ukázať oponentovi, že, áno, cítim sa lepšie bez tvojej prítomnosti. Bohužiaľ, častokrát to funguje takýmto spôsobom. Britská organizácia Royal Society for Public Health (RSPH) zrealizovala prieskum medzi mladými ľuďmi, cieľom ktorého bolo zistiť ako vplývajú sociálne  siete na psychické zdravie. Ako naznačil jeden z účastníkov, po prerušení romantického vzťahu so svojou priateľkou ho prenasledovala depresia, ktorá sa zhoršila, keď  začal aktívne sledovať jej sociálne siete. Priateľka vo svojom rade začala pripomínať o svojej existencii ešte častejšie.

Instagram je výbornou platformou na seba prezentáciu a samo vyjadrenie. Škoda, že väčšina používateľov nevyužíva obrovský potenciál práve tejto sociálnej siete naplno, ale obmedzujú sa nejakými rámcami, ktoré nastolila moderná spoločnosť.

Zdroj: https://brignews.com/2017/05/01/mental-health-may-introduction-and-perceptions/

Keď tvoja kamarátka zdieľa fotky z jógy a recepty teraz obľúbeného havajského poke bowl, neznamená to, že o polnoci si nemôže objednať pizzu a hneď ju celú zjesť. Nikdy sa netreba porovnávať s inými ľuďmi. Každý z nás je jedinečný. „ Mám depresiu. Otváram Instagram, vidím úspešných ľudí, ktorí cestujú, žijú svoj fantastický život. Nenávidím samú seba, lebo nemôžem mať taký život. Nemám žiadnu inšpiráciu,“ povedala osemnásťročná slečna.

Je to normálne keď si celý deň ležíš v posteli. Keď nemáš motiváciu. Keď chceš byť sám. Nemusíš mať za to výčitky. Psychické zdravie – to je to najpodstatnejšie.

Júlia Didyk

Súvisiace príspevky