Vši milujú zimu!

jan10,2022

Niekoho to možno prekvapí, ale v zime vši „útočia“ najčastejšie. Neostrihané vlasy, čiapky, šály a spoločné šatne, to všetko nahráva vši detskej k tomu, aby sa ľahko šírila v školách či na krúžkoch. I keď momentálna epidemiologická situácia zapríčinila, že deti kolektív často menia za domácu výuku, je dobré byť stále obozretný. Kvôli týmto nepríjemným parazitom nechce určite nikto z nás čerpať ošetrovné alebo nechcenú dovolenku.

Prečo je zima ideálnym obdobím pre výskyt vší?

Zima okrem chrípkového obdobia prináša aj ďalšiu nepríjemnosť, a tou sú vši. Zimné obdobie je na šírenie vší ideálne, pretože deti nosia čiapky a šály, ktoré si odkladajú v spoločných šatniach, kde ľahko dochádza k ich prenosu. Deti sa pod čiapkami potia, preto je normálne, že sa škriabu na hlave a rodičov ani nenapadne, že by mohli mať vši. V zime sa tiež veľmi nestrihajú, čo je ďalší impulz pre ich šírenie.

Ak si dieťa zo školy či krúžku donesie vši, nikoho z kolektívu neobviňujte kvôli nedostatočnej hygiene. Vši sa vyskytujú kdekoľvek, nevyberajú si špinavé alebo čisté hlávky detí. Je im jedno, aké má hostiteľ hygienické návyky. Pokiaľ sa stane, že tento malý nepríjemný parazit napadne hlavu vašej ratolesti, je potrebné sa ho zbaviť čo najskôr a efektívne.

Voš je malá, ale dá sa ľahko rozpoznať

Ak sa vaše dieťa škriabe na hlave, ihneď mu skontrolujte vlasy a pokožku. Pokožka býva v okolí uší a na miestach, kde končia vlasy začervenaná a podráždená. Pomocou lupy dieťaťu skontrolujte vlasy a ak uvidíte sivobiele oválne vajíčka, sú to hnidy (vajíčka vší). Vši neskáču, takže sa nemusíte báť, že by preskočili na vaše vlasy. V každom prípade buďte opatrní, pretože sa prenášajú priamym kontaktom.

Vši sú veľké v priemere 3 mm a žijú vo vlasovej časti tela. Usadiť sa môžu nielen vo vlasoch, ale aj vo fúzoch či obočí. Živia sa krvou, ktorou sa kŕmia cca každé 2 hodiny. Samičky kladú denne až 4 vajíčka, a to pri koreni vlasu. Aby vajíčko pevne držalo na vlase, prilepí ho voš pevným tmelom. O 13 až 19 dní sa z vajíčka vyvinie larva, ktorá sa už kŕmi krvou. Vajíčka na vlase ostávajú aj po vyliahnutí hnidy, preto je potrebné rozpoznať, ktoré je prázdne a ktoré plné. Plné vajíčka majú žltobielu farbu a prázdne sú priesvitné.

Vši sa dožívajú až 30 dní a počas tej dobu každá samica nakladie približne 120 vajíčok.

Babské rady ako sa zbaviť vší

Najznámejšou babskou radou na vši je ocot. Ocot sa vmasíruje do vlasov a pokožky. Hlava sa prikryje fóliou alebo sáčkom a následne zabalí do uteráka. Tento zábal by mal pôsobiť približne 60 minút, a potom sa hlava poriadne umyje šampónom.

Ďalším známym domácim receptom v boji proti všiam sú éterické oleje. Odporúčajú sa hlavne eukalyptové, levanduľové alebo tea tree oleje. Olej sa rovnako ako pri octe vmasíruje do pokožky a vlasov a hlava sa zabalí do fólie a uteráku. Pri tomto postupe sa však zábal necháva pôsobiť až 8 hodín. Následne sa hlava poriadne umyje šampónom.

V niektorých prípadoch sa odporúča použiť akýkoľvek tuk. Rovnako ako pri predošlých príkladoch sa urobí zábal. Použiť môžete maslo, kokosový, mandľový či olivový olej, dokonca aj majonézu. Zábal je potrebné nechať na hlave ideálne celú noc.

Zbaviť sa vší efektívne ide aj bez chémie

Veľa ľudí si myslí, že stačí siahnuť po šampóne na vši z lekárne, umyť ním dieťaťu hlavu a vši s hnidami sú preč. To však nie je pravda. Šampóny síce vši zabijú, ale až po opakovanej aplikácii. Hnidy šampón bohužiaľ nezahubí ani nevymyje. Budete ich musieť opakovane manuálne vyťahovať. Táto liečba je zdĺhavá a málo efektívna. Navyše šampóny sú často agresívne k pokožke a ku vlasom. Môžu spôsobiť na hlave prudkú reakciu alebo dokonca alergiu.

V dnešnej dobe však existuje veľmi efektívny pomocník na vykynoženie tohto nepríjemného parazita. Je to špeciálny hrebeň, ktorý má výstižný názov – Čarovný všiváčik.

Ako použiť Čarovný všiváčik. Zdroj: vsivacik.sk

Jeho patentované mikrošpirály dokážu odstrániť nielen vši, ale aj pevne uchytené hnidy. Hneď po prvom použití dokážete vyčesať skoro 100% všetkých vší a hníd z hlavy vašej ratolesti. Pri tejto metóde nepoužívate žiadne chemikálie, takže nehrozí podráždenie pokožky. Čarovný všiváčik kúpite len raz, ale slúžiť vám môže navždy.

Nemusíte všetko dezinfikovať

Voš mimo hlavy neprežije dlhšie ako 24 hodín. Parazitológovia dokonca hovoria, že voš detská mimo hlavy prežije len pár minút. Záleží aj na okolitej teplote a vlhkosti. Nie sú to však hodiny a už vôbec nie dni.

Vši sa veľmi skoro dehydrujú, podchladia a zoslabnú natoľko, že späť do vlasov už sa nedostanú. V praxi to znamená, že generálne upratovanie kvôli všiam naozaj robiť nemusíte.

Prevencia proti všiam?

Ak sa dozviete, že v škole, v škôlke či na nejakej mimoškolskej aktivite sa vyskytla voš detská, musíte byť obozretní a pravidelne kontrolovať hlavu dieťaťa. Dievčatá môžu vo vlasoch nosiť napríklad špeciálnu gumičku na vlasy, ktorá vši odpudzuje.

Často perte čiapky, šály a veci, ktoré deti nosia v okolí krku a hlavy.

Prevencia proti všiam však nikdy nie je stopercentná. Existuje len rýchla a účinná liečba, keď ich vo vlasoch nájdete. Nepodceňujte rýchlu reakciu na likvidáciu vší a hníd, pretože aj keď je to malé „zvieratko“, vie narobiť veľké problémy.

Vši prenášajú rôzne bakteriálne choroby a tým, že saním spôsobujú ranky na koži, môžu tieto choroby ľahko preniesť do krvi hostiteľa.

Súvisiace príspevky