Keď už materské mlieko nestačí, je potrebné začať s príkrmami. Zavedenie potravín do stravy dieťaťa je vzrušujúcim míľnikom v živote dieťaťa i rodiča.
Podľa niektorých pediatrov by ste mali začať svoje dieťa prikrmovať od 4 do 6 mesiacoch, ale presná odpoveď neexistuje. Každé dieťa je špecifické a špecifické sú aj jeho potreby. Všetko závisí od dieťaťa, kedy je na stravu pripravené.
Tu sú základné znaky, podľa ktorých môžete zistiť, či je už dieťa pripravené na detskú výživu:
- Môže sedieť vzpriamene a drží hlavu
- Je zvedavé a pozerá sa na všetko okolo neho, hlavne na to čo jete
- Stále sa zdá byť hladné, aj keď dostalo svoju obvyklú dávku mlieka
Aký by mal byť plán kŕmenia?
Akonáhle vaše dieťa chápe koncept stravovania a je nadšené a zaujíma sa o jedlo (to sa zvyčajne stáva medzi 6. a 9. mesiacom), začnite ho učiť na rutinné raňajky, obed a večeru. Aj keď niekedy nie je hladné, zvykne si na myšlienku stravovania podľa plánu. Nikdy však nenúťte svoje dieťa jesť, keď jedlo vypľúva alebo ho odmieta.
Prvé jedlá
Prvé jedlo vášho dieťaťa môže obsahovať ovsené produkty, mäkké ovocie a zeleninu – ako sú zemiaky, sladké zemiaky, mrkva, jablko alebo hruška. Skúste zmiešať napríklad hnedú ryžu a ovsené vločky s hruškovou omáčkou.
Ovocie
Začnite vyrábať svoje vlastné ovocné kombinácie, hneď ako zistíte, že dieťa na dané ovocie nemá alergiu. Po 8. mesiacoch mu môžete skúsiť ponúknuť surové zrelé ovocie. Môžete mu tiež skúsiť ponúknuť mäkkú varenú zeleninu v kockách alebo pokrájanú na malé kúsky.
Keď už je vaše dieťa zvyknuté na vyššie uvedené jedlá, začnite mu podávať mäso napríklad kuracie mäso, ryžovú kašu, cestoviny, rezance a toasty. Môžu tiež jesť mliečne výrobky s plným obsahom tuku, ako je jogurt, syry alebo puding. Vyberte si výrobky bez prídavku cukru alebo s nízkym obsahom cukru.