Najčastejšie ochorenia očí

mar1,2017 #ochorenia očí #oči

Čo je refrakčná chyba oka?

Refrakcia je ohyb svetla pri prechode jedného objektu na druhý. Videnie nastane, keď sú svetelné lúče ohnuté (lámu sa) pri prechode rohovkou a šošovkou. Svetlo je potom zamerané na sietnici. Sietnica prevádza svetelné lúče do správ, ktoré sú odoslané prostredníctvom optického nervu do mozgu. Mozog interpretuje tieto správy do obrazov, ktoré vidíme.

 

Aké sú rôzne typy refrakčných chýb?

Medzi najčastejšie typy refrakčných chýb patrí krátkozrakosť, ďalekozrakosť, presbyopia a astigmatizmus.

Krátkozrakosť (myopia) je stav, keď sa blízke objekty zobrazujú jasne, zatiaľ čo objekty vzdialené vidíme rozmazane. Pri myopii sa obraz vytvára pred sietnicou.

Ďalekozrakosť (hyperopia) je bežným typom refrakčnej chyby, kedy sa môžu  vzdialené objekty vidieť jasnejšie ako objekty, ktoré sú v blízkosti. Je bežné, že v mladosti si človek nemusí všimnúť, že trpí ďalekozrakosťou. Stav sa vo väčšine prípadov zhoršuje vekom.

Astigmatizmus je  stav spôsobený nerovnomerným zakrivením očnej rohovky. Môže spôsobiť, že sa obraz javí rozmazaný a natiahnutý. Asi 10% populácie trpí týmto ochorením.

Presbyopia je stav súvisiaci s vekom, pri ktorom sa schopnosť zaostriť na blízko stáva zložitejšou. Postihuje takmer každého po dosiahnutí veku 40- 45 rokov. Priamo nad dúhovkou sa nachádza očná šošovka, ktorá pomáha lámať alebo ohýbať svetlo v oku a prenáša ho na sietnicu. S pribúdajúcim vekom sa vytráca zo šošovky elasticita. Oči už nedokážu zaostriť tak dobre, ako keď ste boli mladí.

 

Príznaky a symptómy refrakčných chýb

Najčastejším príznakom refrakčných chýb je rozmazané videnie. Ďalšie príznaky môžu zahŕňať:

dvojité videnie

zahmlené videnie

bolesti hlavy

namáhanie očí

 

Ako je možné refrakčné chyby liečiť?

Refrakčnej chyby je možné korigovať okuliarmi, kontaktnými šošovkami alebo chirurgickým zákrokmi.

Okuliare sú najjednoduchší a najbezpečnejší spôsob ako opraviť refrakčné chyby. Očný lekár vám  môže predpísať vhodné šošovky pre korekciu vašich refrakčných chýb. Kontaktné šošovky poskytujú v mnohých prípadoch jasnejšie videnie, širšie zorné pole a väčšie pohodlie. Sú bezpečné a efektívne, ak sú správne použité. Je veľmi dôležité, aby ste mali umyté ruky a vyčistené kontaktné šošovky, ako je popísané v návode, aby sa znížilo riziko infekcie.

Ak máte určité očné ochorenie, možno nebudete môcť nosiť kontaktné šošovky. Preberte túto možnosť so svojim očným lekárom.

Najmodernejším spôsobom odstránenia chýb oka predstavujú laserové operácie. Operácia je vhodná pre pacientov nad 18 rokov. Nie je však vhodná pre ľudí, ktorí trpia niektorými druhmi ochorení, medzi ktoré patrí  reuma, vnútroočné zápaly, pacienti s kardiostimulátorom či  tehotné ženy alebo dojčiace ženy.

Súvisiace príspevky